יוצרים מחאה - מאחורי הקלעים

זרקור על האנשים שברקע מחאת נס ציונה

מני שני

מחאת נס ציונה, 2021

נס ציונה הייתה מופת למחאה כולה ולא בכדי נקראה מחאה עממית נס ציונה, בארץ היו כ-30 ארגוני מחאה שונים, חלקם בלטו יותר וחלקם פחות. מחאת נס ציונה היא ללא ספק בין הוותיקות, אולם תפנית משמעותית חלה בתחילת אוקטובר 2020 כאשר החלו בעקבות הגבלות הקורונה מה שנקרא מחאות ה-1,000 מטר.

בזווית האישית, קיבלתי טלפון מצבי פלטיאל הוא הקים את הקבוצה נס ציונה – בעלי תפקידים במסמך מסודר ב-Google Docs הוא סיכם את התפקידים שהוטלו על כל אחד מבעלי התפקידים, עלי הוטלו המשימות הבאות: רכישות, הוצאות ומימון גיוס תרומות, ותיאום הזמנת האורחים – הצד היותר מרתק.
הקבוצה התכנסה לפגישת Zoom שבועית בה סוכמו ההפגנות של השבוע שחלף ותוכננו ההפגנות של השבוע הקרוב, והכל בניצוחו של המאסטרו צבי פלטיאל.

מהר מאוד השתכללה עבודת בעלי התפקידים הוקצו משימות: 

נולדו התהלוכות בהובלתה של רווית מטרסו, השיירות של אתי דואניס, מחאת המרפסות בתיאום של דליה רזניצקי, פרסנו את השרשרת האנושית לאורך רחוב ויצמן, נתרם ונרכש ציוד והמחאה צברה כוח. נוצרה קבוצת הצלמים שליוו את המוחים בתיאום של שרה תושיה. שאולי עמיר הוציא הודעות מסודרות לתקשורת.

את מוקדי ההפגנות ברחבי העיר הובילה הדס ענבר, הקימה קבוצות וואטסאפ, גייסה מובילים ומובילות למוקדים השונים, חילקה ציוד (חולצות, זמבורות, שלטים, דגלים, מטריות). בצד האומנותי, יצרה מודעות שפורסמו בקבצות ובפייסבוק, ורכן רשימות השמעה לצומת הקניותר. 

 

דגלים מוכנים להנפה
02.01.21 צילום: רונן חסון
דגלים מוכנים להנפה 02.01.21 צילום: רונן חסון

שרה תושיה לקחה על עצמה את ניהול קבוצת הצלמים, אירגנה קבוצה שלמה של צלמים שהנציחו את המחאה שלנו. כמו כן ניהלה את  דף הפייסבוק שלנו "שומרי הדמוקרטיה נס ציונה רחובות", עידכונו והפצתו. הדף הגיע לתפוצה של 724 עוקבים, ובאמצעותו פרסמנו פוסטים ותיעדנו את כל ההפגנות.יד ימין של כל החבורה היתה דורית סנדלר-זיו ללא תפקיד מוגדר, עזרה בכל דבר שנדרש  ואירגנה את תליית הכרזות והשלטים בצומת הקניותר מדי הפגנה. לרי אקר, הרוח החיה שמאחורי נבחרת רצי הדמוקרטיה, "רצים נגד עריצים".
לצורך הפעילויות המגוונות האלו היה צורך במימון, פתחנו PayBox לצורך ניהול ההתרמה, וגייסנו כספים גם ב-bit. ציבור המוחים התגלה גם כאן במיטבו ופתח את הכיס לתרומות. השתמשנו בכסף לרכוש מנעד רחב של אמצעים ממערכת הגברה, מגפונים, דרך סבסוד הקפוצ'ונים הלבנים שהפכו לסמל המוחים הנס ציונים, כובעים, מטריות וגם אזיקונים, סטיקלייטים והדפסת שלטים ומדבקות! חשובה הייתה גם תרומתם של הפעילים לא רק ברוח אלה גם בחומר ינון שרז שהגנרטור שלו נתן לנו חשמל והפנסים שלו האירו לנו את הצומת. ונחמיה ענבר שהוא לא רק ה Chief Engineer של חברת צים, אלא גם ה-CTO של המחאה! ו..כן, גם בעלה של הדס!

הפגנה לאורך רחוב ויצמן - עוד יוזמה של המארגנים 17.10.20 צילום: נעם אמיר
הפגנה לאורך רחוב ויצמן - עוד יוזמה של המארגנים 17.10.20 צילום: נעם אמיר
14.11.20 צילום: נעם אמיר
מטריות לך 14.11.20 צילום: נעם אמיר

המגמה להביא אורחים התחילה בשבת 14 בנובמבר. היינו אמורים לארח את להקת King Balfour להופעה שלא יצאה לפועל בשל כניסת סולן הלהקה לבידוד…
ראשון האורחים היה ח"כ אלי אבידר שהגיע לצומת הקניותר ביום חמישי ה-19 בנובמבר בואו היה הצלחה, והבנו שאורח הוא עוגן חשוב ועוזר למשוך קהל למחאה (אבידר הגיע פעם נוספת לתמוך במחאה וראוי לתואר התומך המתמיד!).

אחריו הייתה רשימה ארוכה של אורחים. המלאכה לתאם את הגעתם הוטלה עליי (ותודה לספר הטלפונים שלי שאני מטפח במסירות רבה מאז שמרצה שלי בלימודי ניהול עסקים טבע את המשפט האלמותי "האוצר היקר ביותר של האדם הוא ספר הטלפונים שלו"). הרשימה כללה את ח"כ (אלוף מיל') יאיר גולן, סדי בן שיטרית, אסף אגמון, שקמה שוורצמן, ישי הדס, עו"ד גונן בן יצחק, אבי יאלו, אריאנה מלמד, ח"כ אמילי מואטי, ח"כ בועז טופורובסקי, ח"כ אורנה ברביבאי, ח"כ מרב מיכאלי, עו"ד גבי לסקי, ח"כ אבתיסאם מראענה, עו"ד דניאל חקלאי, עו"ד גונן בן יצחק, המשוררת תלמה אליגון רוז, אלוף במיל. עמירם לוין, הסופר ינץ לוי, ניצן ויסברג, דני בטיטו, דימה שפירא וכמובן גם אמיר השכל. בדרך חווינו את ההתקפה של קמפיין "שמאלנים בוגדים". 

כאן תוכלו לפגוש את האורחים שלנו

ושוב מזווית אישית אני בא מעולם העסקים שהוא דינמי מאוד וקבלת ההחלטות נעשית פה אחד (פיו של איש העסקים…). זה לא עולם דמוקרטי במיוחד To say the least… ניסיוני בעולם הוולונטרי לימד אותי שהדינמיקה בעולם התוכן הזה שונה תכלית שינוי ופועלת בקצבים אחרים. לא כך היה במחאה הדברים איך אומרים "תקתקו" בקצב נהדר!   

אכן אנחנו האנשים להם חיכינו!

הנבחרת . ההופעה הראשונה של הסוויטשירט הלבנים סימן ההיכר של מחאת נס ציונה 19.12.20 צילום ראובן להב
הנבחרת . ההופעה הראשונה של הסוויטשירט הלבנים סימן ההיכר של מחאת נס ציונה 19.12.20 צילום ראובן להב
שלחו לי הודעה במייל
הודעה על
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
ראו את כל התגובות