הכל דיבורים - דברים בשם אומרם

יש לי חלום

דברים שנאמרו בהפגנה ב-02.01.1 בנס ציונה

אמיר השכל

מחאת נס ציונה, 2021

ב-14.12.20 כאן בנס ציונה נמצאה הכתובת: "כאן גר סמולן בוגד".

בשבת שעברה בפתח תקווה נמצאה הודעה בפתח דלתו של פעיל מחאה: "תוריד את השלט יא שמאלני זבל אחרת אשרוף אותך"

שלשום בוצע ניסיון הצתה של אוהל המחאה שלנו בבלפור.

שלטים ומדבקות עם הכיתוב "שמאלנים בוגדים", קללות ונאצות הם דבר שבשגרה.

מי שמשחק בגפרורים שלא יתפלא שיום אחד תפרוץ שריפה, האירועים שתיארתי הם תוצר של מדיניות הפרד ומשול, של הסתה שיטתית לאורך שנים, אבל הנאשם עושה פרצוף של אחד שלא יודע,  לא שומע ולא רואה.

אם מישהו חושב שאירועים אלו ירתיעו אותנו הוא טועה בכתובת.

אמיר השכל בנאום "יש לי חלום" בנס ציונה 02.01.21 צילום: ראובן להב

שלום לוחמי נס ציונה

"המחיר שאנשים משלמים על אדישותם בעניינים ציבוריים הוא להיות נשלטים בידי אנשים רעים"  את הדברים האלו כתב הפילוסוף אפלטון לפני כ-2400 שנים, מאז ועד היום, נשארו דבריו תקפים.

באוקטובר 2016 יצאתי בפעם הראשונה לצומת בכניסה למשרד ראש הממשלה בירושלים, מאז ועד היום, למעלה מארבע שנים, עמדתי בצמתים וכיכרות ברחבי הארץ, הלכתי פעמים ברגל מבלפור לקיסריה, השתתפתי בהפגנות ושיירות רכבים ומאז 11.6.20 חבריי ואני יושבים ברחוב בן מימון בירושלים בסמוך לכניסה למעון ראש הממשלה, עשרים וארבע שעות ביממה שבעה ימים בשבוע.

ב-26.6 נעצרתי במהלך קבלת השבת המסורתית שלנו, זו הייתה נקודת המפנה שבה הפכנו ממחאה של יחידים למחאת המונים. העקביות וההתמדה של ההפגנות בבלפור וברחבי הארץ מצביעה על כך שהמחאה חייה, נושמת ובועטת עד להשגת המטרה הסופית, נתניהו הביתה. המחאה העירה הרבה אנשים, במיוחד צעירים והוציאה אנשים רבים מהבתים. המחאה השפיעה על המהלכים האחרונים במרחב הפוליטי כמו, ההחלטה של גדעון סער לעזוב את הליכוד והמרד בכחול לבן. לא ניתן יהיה לחזור אחורה למוכר והידוע, הפוליטיקה והשיח הציבורי יצטרכו להשתנות.

אמיר השכל ודורית זיו סנדלר בצומת בית עובד 16.9.2019
אמיר השכל ודורית זיו סנדלר בצומת בית עובד 16.9.2019
אמיר השכל בצומת הקניותר 02/01/21 צילום נעם אמיר
אמיר השכל בצומת הקניותר 02/01/21 צילום נעם אמיר

הבחירות הקרובות יצטרכו לעסוק בשאלות ערכיות כמו: האם נאשם בפלילים ראוי לכהן כראש ממשלה? כמה קדנציות נכון שיכהן ראש ממשלה? מעמדה של הדמוקרטיה הישראלית לנוכח העובדה שכיום יש איש אחד שעל פיו יישק דבר. אנחנו נדרוש שהנבחרים ישרתו את האזרחים ולא הפוך.            

לפני שנתיים, לאחר שסיימתי לשאת דברים בכיכר הדמוקרטיה (כיכר פריז לשעבר) שבירושלים, נגשה אלי אחת המפגינות ואמרה לי "הקשבתי היטב לדבריך ושמעתי מה "לא" אשמח לשמוע מה "כן", אמרתי לעצמי היא צודקת והתחלתי לגבש את החלום שלי.

יש לי חלום, שמנהיגי המדינה ימשיכו לחפש כל דרך להגיע לשלום תוך שמירה על צביונה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית.

יש לי חלום, שנדע למצוא את המאחד בין השבטים השונים שמרכיבים את החברה הישראלית, שנדע לכבד אחד את השני, שנגלה סובלנות אחד לשני, שנכבד את המיעוטים החיים בקרבנו ואת השונים בחברה.

יש לי חלום, שנלמד להיות חברה שוויונית יותר, חברה מקבלת ומאפשרת השתלבות לכל אחד ואחת בחברה הישראלית. שנהפוך מחברה שמתמקדת בחומריות לחברה שמתמקדת באדם. שנשכיל לחלק את משאבי המדינה באופן שוויוני, שנדע לתמוך בשכבות החלשות ולאפשר להם קיום בכבוד.

יש לי חלום שכל אזרח מאזרחי המדינה יהיה זכאי להזדמנות למימוש עצמי וכלכלי ללא תלות במקום מגוריו והרקע האישי שלו.

יש לי חלום, שטובת המדינה תעמוד תמיד למול עיניהם של מנהיגיה וערכים של יושר, דוגמה אישית ושליחות יהיו נר לרגליהם. שהמחויבות של נבחרי הציבור תהיה לאזרחי המדינה ולא לעצמם.

יש לי חלום, שישפטו כל אחד ואחת מאזרחי ישראל על פי אישיותם ולא על פי עמדתם הפוליטית.

ההיסטוריה של העם היהודי משתרעת על פני אלפי שנים, רובם היינו בגלות ונשלטנו על ידי זרים. העם היהודי זכה לעצמאות לפרקי זמן קצרים. אם יש ברצוננו לחיות במדינה יהודית ודמוקרטית עוד שנים רבות עלינו לחשב מסלול מחדש.

ולסיום, לפני שלושה שבועות ישבתי מול השער האחורי של רחוב בלפור, על פני חלף צעיר חרדי ושאל "איך להגיע לרחוב דרך עזה?", עניתי ונפרדנו לשלום. לאחר מספר צעדים שב הצעיר על עקבותיו ושאל אותי למה אנחנו קוראים להתפטרותו של נתניהו. שאלתי את הבחור, "מה היית עושה אם לרב של בית הכנסת שלך היו שלושה כתבי אישום?", הצעיר ענה ללא היסוס "הייתי מחליף בית כנסת", חברים, לנו אין בית כנסת אחר, כל שנותר לנו הוא להחליף את הרב.

אני קורא לכם להגיע לבלפור!

שבוע טוב.

שלחו לי הודעה במייל
הודעה על
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
ראו את כל התגובות