כותבים מחאה - דבר המפגינים

מפגינים בעד? מפגינים נגד?

צבי פלטיאל

מחאת נס ציונה, 2021

אחת הטענות שהשמיעו נגדנו תומכי נתניהו היתה, שזו מחאה המונעת משנאה אישית לנתניהו. הנבונים בהם טענו שאין כאן שום אידיאולוגיה, ואילו רבים אחרים הגיבו ב"רק ביבי", "ביבי המלך", "ביבי מלך ישראל" ועוד.

בינינו המפגינים היו אכן דיונים על הנושאים בהם יש להתמקד. שני הנושאים העיקריים היו הצורך בשמירה על הדמוקרטיה והמלחמה בשחיתות. רוב המפגינים הבינו שהשחיתות של נתניהו היא זו שמובילה את חבורת שאר המושחתים, ולכן יש למקד את המחאה בו ובסילוקו. גם הפגיעה בדמוקרטיה היא תוצאה של השחיתות של נתניהו, שכן הוא פוגע ברשויות החקיקה, הביקורת והמשפט, כדי להציל עצמו מאימת הדין. מכאן שההפגנות התמקדו בנתניהו לא בשל אישיותו אלא בשל הסכנה שבהתנהגותו ובהנהגתו. אבל…

אבל היו רבים בינינו שלא ראו בסילוק נתניהו את חזות המחאה כולה. אני נהגתי להופיע עם שלט נגד "הרועץ המשפטי" להפגנות 2017 – 2018 בצומת בן גוריון-ויצמן. כאחרים שהאמינו שסילוק נתניהו יתרום רבות לביעור השחיתות ולביצור הדמוקרטיה, כך סברתי גם אני שלחובת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יש לזקוף את ההידרדרות המוסרית של השלטון במדינה. האמנתי שסילוקו, או לפחות לחץ שיחייב אותו לפעול בנחישות נוכח השחיתות השלטונית, יסייעו במיגור השחיתות.

נתניהו הודח מראשות הממשלה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט ופרשיות השחיתות של ביטן, חיים כץ, אריה דרעי, רות דוד, יעקב ליצמן, חקירת נתניהו בתיק הצוללות-מניות עדיין כאן איתנו היום.

מעניין שחלק מאלה שביקרו אותנו על התמקדות בנתניהו בלבד, מבקרים אותנו – המוחים גם היום נגד שחיתות ונגד עוולות – על כך שאנחנו מוחים כרוניים שלא מפסיקים למחות אף פעם…

צבי פלטיאל מפגין ברחבת תחנת האוטובוסים הישנה ברחוב ויצמן, במסגרת ההתפרסות לכל אורכו של הרחוב 17.10.2020 .
צבי פלטיאל מפגין ברחבת תחנת האוטובוסים הישנה ברחוב ויצמן, במסגרת ההתפרסות לכל אורכו של הרחוב 17.10.2020 .
צבי פלטיאל מפגין בצומת בית עובד. 12.9.2019
צבי פלטיאל מפגין בצומת בית עובד. 12.9.2019

הזמנה להפגין - הפוך על הפוך

ההפגנות סיפקו לנו מפגשים רבים עם נהגים, עוברי אורח ואזרחים שונים. חלקם עודדו אותנו, חלקם הביעו התנגדות, לחלקם היינו שקופים, ורובם הגיבו באדישות. ובכל זאת היו גם כאלה ששמו לב, התעניינו ואף השיאו עצות. הנה סיפורם של שניים – האחד תומך ביקורתי, והאחר מתנגד להפגנות תומך נתניהו.

באחד מימי ו' בהם עמדנו בצומת הקניותר בצהרי היום, עצר נהג שבלי כל הקדמה צעק לעברי: "למה אתם מפגינים בנס ציונה, לכו לערים של הליכוד, בנס ציונה כולם נגד ביבי!". הוא כמובן לא נחשף כמונו להתקפות תומכי נתניהו בנס ציונה. לכן עניתי לו: "אתה צודק! לך תפגין שם!". הוא הרי לא יכול היה לדעת שממש באותו שבוע חילקנו עלונים לעידוד הצבעה בשכונות הערביות של רמלה ולוד. הוא גם לא שאל, ולכן לא יכול היה לדעת, שהפגנו בנוסף גם ביבנה, בגדרה, בראשון לציון, בחולון, בירושלים, בתל אביב ועוד מקומות עתירי תומכים של נתניהו.

והיה גם אותו נהג תומך נתניהו, שבהתאם לדרישות דף המסרים שהפיץ ביבי, טען נגדנו שמטרתנו היא סילוק ביבי ולא ביעור השחיתות. "למה אתם לא דורשים להעמיד את גנץ לדין בפרשת המימד החמישי?" ברור שלא היה טעם להסביר לו שהפרשה נחקרה, והחשד היחיד להתנהגות פלילית היה דווקא לגבי התנהגותה של המשטרה ולא של החברה. מעבר לכך, גנץ היה יו"ר החברה ולא ניהל את הפעילות השוטפת של "המימד החמישי". לכן עניתי: "בוא תכין שלט עם דרישה לחקירת הפרשה ותעמוד איתנו בצומת!".  הוא התניע את המכונית והמשיך בנסיעה. פרשת חברת המימד החמישי צפה ושקעה בעת המחאה בהתאם לצרכיו של הנאשם מבלפור ולהנחיותיו. שלטים אודותיה לא ראינו.

לשרה יש תמיד פינה חמה לאיכות הסביבה. צילום: נעם אמיר
לשרה יש תמיד פינה חמה לאיכות הסביבה. צילום: נעם אמיר
מחאה דרך הגב. צילום: רונן חסון
מחאה דרך הגב. צילום: רונן חסון
רווית וסביבה חלק ממגוון הנושאים שהטרידו את המוחים מוצג על השלטים .צילום: ורד הדר
רווית וסביבה חלק ממגוון הנושאים שהטרידו את המוחים מוצג על השלטים .צילום: ורד הדר
צבי עם דגלים ושלט "נכשלת" בצומת הקניותר. צילום: אבי כהן
צבי עם דגלים ושלט "נכשלת" בצומת הקניותר. צילום: אבי כהן
שלחו לי הודעה במייל
הודעה על
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
ראו את כל התגובות