כותבים מחאה - דבר המפגינים

אז מה היה לנו הכי קשה?

צבי פלטיאל

מחאת נס ציונה, 2021

אז מה היה הכי קשה במשך כל תקופת ההפגנות בנס ציונה?

מפגינ.ה א': מה שהיה הכי קשה עבורי היו הקללות והאיומים של הביביסטים. פחדתי שהאלימות והפנטיות שלהם יביאו לפגיעה באנשים או ברכוש. פחדתי שאכן יעלו עם רכב על המדרכה וידרסו אנשים שלנו. פחדתי שיתקפו אותי ולא אוכל להגיב או לברוח. פחדתי עד כדי כך שהיו מקרים בהם לא הגעתי להפגנה בגלל אותם חששות. פחדתי!

מפגינ.ה ב': גם החששות שלי קשורים להפגנות הביביסטים, אבל מכיוון הפוך. חששתי שלא אשלוט בעצמי, אצעק, אקלל, ואולי אפילו אכה אחד מהם שיעז לאיים עלי. למזלי לא נוצרה הזדמנות להגיע לכדי עימות פיזי…

מפגינ.ה ג': הביביסטים לא הפחידו אותי כלל. לי היה הכי קשה להקשיב לזלזול ולביקורת של חברים ובני משפחה. אלה "הסבירו" לי בכל הזדמנות במשך כל שנות המחאה, עד כמה היא מגוחכת וחסרת כל סיכוי. לא הועילו כל מאמצי לשכנע אותם שהצטרפות שלהם ושל שאר היושבים על הגדר תביא להצלחה מיידית.

מפגינ.ה: ד': הכי קשה? לדחות את כל הדברים החשובים שתיכננת לעשות, וללכת לעוד הפגנה. אם זאת הפגנה גדולה. מי כבר ירגיש בהיעדרות שלך? אם זו הפגנה קטנה, אולי ירגישו בהיעדרות, אך לא יתרגשו.

מפגינ.ה ה': ממש הכי קשה היתה ההתעלמות של התקשורת. עשרות אלפי מפגינים מקדישים שעות בהפגנות בצמתים, על הגשרים וברחובות – והתקשורת מתעלמת. אין דיווח ברדיו, אנחנו לא קיימים בדיווחי הטלוויזיה, וגם אתרי החדשות הדיגיטליים והעיתונות מתעלמים. לפעמים חשבתי שצריך להתנהג באלימות, רק כדי ליצור פרובוקציה שתגיע לחדשות. או אולי צריך לרכוש ערוץ טלוויזיה או אתר חדשות. חבל שאין לי מספיק כסף.

צבי פלטיאל בצומת הקניותר 1.10.2020
צבי פלטיאל בצומת הקניותר 1.10.2020

 

מפגינ.ה אחרונ.ה: הכי קשה? כל הדברים שהזכירו כולם, היו אכן קשים במידה זו או אחרת. אבל הקושי העיקרי היה שונה לחלוטין. הקושי העיקרי היה אי-הוודאות. אילו ידענו, אילו בטוחים היינו, שאם רק נמשיך יובילו ההפגנות לסילוקו של נתניהו מכס ראש הממשלה בקייץ 2021, הכל היה קל יותר. היינו יוצאים בשמחה ובהכרה שיש ערך לזמן הרב שאנו מקדישים להפגנות. היינו נחרצים ביציאה להפגנה גם במזג אוויר עוין. היינו משלימים בקלות רבה יותר עם התעלמות התקשורת מההפגנות. היינו יודעים מה להשיב לביביסטים מחד, ולביקורת החברים מאידך. אילו כולם היו משוכנעים שההפגנות יניבו את התוצאות המיוחלות היו מצטרפים בהמוניהם כדי להיות חלק מההצלחה. אבל מי יכולים היו להיות משוכנעים בהצלחה לפני ארבע שנים, שנתיים, שנה או אפילו חצי שנה?

כשההפגנה בצומת מצטמצמת למפגין בודד הוא יכול לצלם רק את הצללים שלו, של הכרזה, של הדגל, ושל עמוד הרמזור האוחז בכרזה (צומת בית עובד)
27.02.20  צילום: צבי פלטיאל
כשההפגנה בצומת מצטמצמת למפגין בודד הוא יכול לצלם רק את הצללים שלו, של הכרזה, של הדגל, ושל עמוד הרמזור האוחז בכרזה (צומת בית עובד) 27.02.20 צילום: צבי פלטיאל
שלחו לי הודעה במייל
הודעה על
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
ראו את כל התגובות