יוזמות ואירועים - מלחמות היהודים

הכתובת על הקיר

צבי פלטיאל

מחאת נס ציונה, 2021

הכתובת "כאן גר סמאלן בוגד" נתגלתה על קיר ברחוב המייסדים בנס ציונה בבוקר 14.12.2020,  חנוכה תשפ"א. היה זה אחד משיאיו של מסע השנאה, השטנה וההפחדה של ה"ביביסטים" נגד מפגיני נס ציונה, יומיים אחרי אירוע חנוכה מוצלח של מחאת נס ציונה. נאיר אותו כאן מכמה זוויות.

הכתובת על קיר ליד ביתו של צבי פלטיאל, בצד שמאל שלט "לך" שנתלה עליו.. 14.12.20 צילום: צבי פלטיאל
עובדי עירית נס ציונה ממהרים לנקות את הכתובת שעל קיר ביתו של צבי פלטיאל 14.12.20 צילום: הדס ענבר
עובדי עירית נס ציונה ממהרים לנקות את הכתובת שעל קיר ביתו של צבי פלטיאל 14.12.20 צילום: הדס ענבר

הקיר יכול ללכת

מדובר בקיר תמך הסמוך לבית ברחוב המייסדים 16, אך הכתובת יועדה לדיירי המייסדים 16ב' פעילי המחאה. עוד נתייחס להבדל הדק בשורות הבאות. באותו לילה רוססו סיסמאות "שמאלנים בוגדים" על שני קירות תמך נוספים בשכונה סמוכה, אך אלה לא סימנו בית מסוים.

כבר באותו בוקר דאגה עיריית נס ציונה להסיר את הכתובות מהקירות ע"י ריסוס ממיס והתזת מים בלחץ. ואולם עוד בטרם הוסרו הכתובות הן צולמו ע"י חובבים וצלמי עיתונות וכלי תקשורת. על קיר זה תלינו כרזות "לך" בימים שקדמו לריסוס, כך שלא ברור האם ידעו הכותבים מי גר במקום, או רק שיערו שהכרזה מעידה על הקשר של דיירי הבית למחאה.

סיפורו של הקיר מקבל תפנית בעקבות הופעתה של הכתובת. לאחר שעלה לכותרות, הופיע במהדורות החדשות ובעיתונים, שמו לב אליו גם בעלי בית 16 ברחוב המייסדים, זה שהקיר צמוד לביתם. הם שאינם גרים במקום כבר עשרות שנים, משכירים אותו לדיירים מזדמנים. ביקשנו את רשות השוכרים הנוכחיים לתלות שלטים ולהניף מעליו דגלים שחורים, ואלה נענו ברצון. ואולם לבעלי הבית, יאמר בזהירות המתבקשת, יש עמדה פוליטית אחרת… לכן, הם דרשו שלא נתלה עוד שלטים ודגלים על הקיר. הם טענו שהם חוששים מאפשרות שמסיתים יתנכלו דווקא לביתם, והרי מדובר בבית ההורים (50 מ"ר בית סוכנות המיועד להריסה) שכה יקר ללבם…  כדי לשמור על יחסי שכנות סבירים הפסקנו לתלות על הקיר שלטים. הקיר הרי עשה את שלו, הקיר יכול ללכת…

כתובת "שמאלנים בוגדים" בשכונת העמק בנס ציונה 14.12.20
כתובת 'שמאלנים בוגדים, על קיר אקוסטי בשדרות תרמ"ג. 14.12.20

תקשורת

הידיעה אודות הכתובת שעל הקיר פשטה במהרה הודות לפעולות שאולי, דובר מחאת נס ציונה, שהפיץ אותה. עיתונאים וכתבי רשתות הטלוויזיה התקשרו כדי לברר ולקבוע ראיון. נציגי הערוץ שהתקשר תחילה הציעו שנבוא להתראיין באולפן. לשמחתי דחיתי את הבקשה, וכך התאפשר להופיע בראיון של כתב-צלם של ערוץ זה  שהגיע לבית, וכן בראיונות שאר הערוצים. עשינו כל מאמץ כדי שהידיעה, הצילומים והראיונות יופיעו בכל ערוצי הטלוויזיה (ובכללם דמוקרטTV),  ובכמה שידורי רדיו. אגב, השידור הראשון היה בתחנת רדיו ערבית מחיפה. ניסינו להבהיר שהכתובת על הקיר גורמת לחשש גדול, אך לא לפחד, והיא בוודאי לא תרתיע מהמשך פעילות המחאה בנס ציונה. אדרבא, יש להניח שתגביר אותה. עם זאת, הכתובת על הקיר היא ללא ספק עליית מדרגה באיומי הביביסטים, שכן היא מכוונת למטרת דמות מסוימת. הקשר לתיוג "בוגד" משנת 1995 לא הוסתר.

למזלנו לא השתלטו באותו יום אירועים ביטחוניים או אחרים על החדשות, כך שהסיקור של הכתובת על הקיר היה רחב. פוליטיקאים וארגונים רבים גינו את כתובת הנאצה . ע"פ דיווח וואלה:

מארגון "הדגלים השחורים" נמסר כי "בשבוע שעבר נחשף כי בחודשים האחרונים היו מעל ל-400 מקרי תקיפה של אנשי נתניהו נגד מפגינים. ריכוז גבוה של אותן תקיפות היו במקומות בהן מתקיים קמפיין 'שמאלנים בוגדים'. הדם של המפגינים שנשפך ברחובות מרוח על ידיהם של אלה בפרקליטות שמכשירים את הקמפיין, לא פחות מידיו של נתניהו".

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון, בני גנץ, טען כי מדובר באירוע חמור ובחציית קו אדום. "המשטרה חייבת למצוא את המאיימים ולמצות איתם את הדין", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "רק אתמול יצאתי אל קבוצת מפגינים, והבטחתי להם שאני מתכוון להמשיך לעמוד לצד זכות ההפגנה והמפגינים גם כשזה לא נוח לי, וכך יהיה".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שוחח עם ראש עיריית נס ציונה, שמואל בוקסר, וגינה את המקרה. "המונח 'בוגדים' הופך את הבטן כשהוא נאמר מימין ומשמאל, ולצערי בימים אלה הוא נאמר מכל עבר", אמר ריבלין. "לתלות על בתיהם של אנשים שלטים המסמנים את הגרים בהם כבוגדים, זהו צעד נורא ואיום ואסור לנו לשתוק מולו".

כמו כן, הוסיף הנשיא כי הוא מוטרד מאוד למראה השלטים ומעודד את האכיפה העירונית בנושא. "אני מאוד מבקש שתפעל כמנהיג בעירך נגד המקרים הבודדים והמחרידים האלה. אנא, הדלק אור מול החושך הזה", אמר הנשיא לראש העיר.

ראש עיריית נס ציונה, שמואל בוקסר, גינה גם כן את האירוע ואמר כי יפעל למצות את הדין עם האחראים. "מגנה בתוקף גילויי אלימות, הסתה והשחתה של המרחב הציבורי בעיר, ופועל בשיתוף רשויות החוק על מנת לאתר את המשחיתים ולמצות מולם את הדין", אמר. "מחלקת שפ"ע פעלה בשעה האחרונה על מנת להסיר את הכתובות המסיתות. נמשיך לקדם בנס ציונה שיח של אחדות, סובלנות וערבות הדדית".

רבים הגיעו לבקר ולהביע הזדהות עמנו, וגם – כמובן – להצטלם ליד הקיר. הגיע ראש העיר, מר שמואל בוקסר עם דוברת העירייה. הגיע חבר הכנסת בועז טופורובסקי עם חברי 'יש עתיד', מנס ציונה. מרגש במיוחד היה ביקורם של נציגי 'תג מאיר', גדי גבריהו  וחבריו, הפועלים נגד הטרור והשנאה בכל הארץ. הם באו להביע הזדהות ולהדליק ביחד נר שמיני של חנוכה. הגיעו גם נציגות "דרכנו" עם זר פרחים גדול ומפתיע. רבים גם צלצלו והביעו תמיכה והזדהות, ובהם אמיר השכל, מיכל דולב-יאירי מ'הדגלים השחורים', שיקמה ואייל שוורצמן, ואחרים.

מדבקות "שמאלנים בוגדים" של 'מטה נס ציונה15.12.20 ‘
מדבקות "שמאלנים בוגדים" על דלת ביתו של מני שני 7.12.20

משטרה

יומיים לפני הופעת הכתובת על הקיר קיימנו אירוע גדול לרגל חנוכה. האירוע כלל צעדה של המוחים ברחובות נס ציונה, התכנסות והדלקת נרות חנוכה, ודברים מפי אל"מ אסף אגמון ממובילי מחאת בלפור מול מעון רוה"מ בירושלים. הוא הדגיש בדבריו את יחסה האלים והפרוע של משטרת ירושלים. בלבנו יכולנו להתברך  על יחסה ההוגן של משטרת נס ציונה. ביטוי ליחס זה היו דבריו של הקצין ש' שנכח בטקס וקרא לי בסופו. בלחש ובסודיות הוא ביקש שאשים לב באותו לילה לסביבת ביתי.  לא קיבלתי פרטים נוספים, אך מדבקות "שמאלנים בוגדים" שהודבקו על אותו קיר ועל תיבות דואר וקירות בתי פעילים אחרים רמזו על הצפוי.

גם היום, למעלה מחצי שנה מאותו אירוע, לא קיבלנו מהמשטרה פרט כלשהו אודות החקירה שהיתה או לא היתה בעקבותיו. דבריהם של שר הביטחון גנץ ושל ראש העיר לפיהם יש למצוא את המאיימים-המשחיתים, נותרו תלויים באוויר כדברים אין חפץ בם.

סוף דבר

ניסיתי לברר למי שייך הקיר  ומי קובע האם מותר לתלות עליו שלטים. פניתי לעירייה ולאחר שבועות רבים נתקבלה תשובתה  של היועצת המשפטית, תשובה-לא-תשובה שאינה מתייחסת כלל לבעלות על הקיר. עם זאת, מחאת נס ציונה שזכתה לפרסום רב לא נזקקה עוד לכרזות מרפסות וקירות, והעבירה את הדגש להפגנות בצומת הקניותר, שיירות מכוניות ותהלוכות.

גם הביביסטים נעלמו כמעט לחלוטין מנוף ההפגנות ולא ריססו עוד כתובות על קירות. ייתכן שדווקא בהקשר זה פעלה המשטרה כראוי מתחת לפני השטח "וזרע הזאב איננו, כי תם, כי תם, כי תם."

ואולי הכתובת על הקיר היתה בכלל יצירת אומנות, כפי שטען קובי מידן ב"סוכן תרבות", של ערוץ "כאן" ב-18.12.20. לפי מידן זו יצירת אמנות הכתובה בשחור על רקע אפור, עם נגיעת אדום, המתכתבת עם אודם אבני שפת הכביש והדגל הקומוניסטי האדום. השיח שמעל מזכיר צבר, אך איש המחאה המתגורר מעבר לקיר רק מתחזה לצבר ישראלי שורשי, למעשה הוא נציגו של סמאל מפקד השטנים ומלאך המוות ע"פ מסורת ישראל סבא, כפי שרומזת שגיאת הכתיב המדומה: סמאלן. ככזה דינו של אותו בוגד ידוע ומוכר, ועבורו זו אינה אלא "הכתובת על הקיר"… כך קובי מידן. ואולי, אולי אכן מתייחסת הכתובת על הקיר למשתה בלשאצר (דניאל ה'), כפי שציין מידן, אך הצבע האדום שבה רומז דווקא על בגד הארגמן שהובטח למי שיפרש את הכתוב…

כתבה ב"ידיעות אחרונות" 15.12.20
כתבה ב"ידיעות אחרונות" 15.12.20
קריקטורה של בידרמן ב"הארץ15.12.20 “
קריקטורה של בידרמן ב"הארץ15.12.20 “
שלחו לי הודעה במייל
הודעה על
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
ראו את כל התגובות