יוזמות ואירועים - אירועים מיוחדים - אירועי חנוכה

השבוע הארוך ביותר

הדס ענבר

מחאת נס ציונה, 2021

במשך כשנה  פעלו פעילי המחאה ללא לאות: שבועות ארוכים של שלוש הפגנות בשבוע, ובשאר הזמן – פעמיים בשבוע בלי הנחות.

בחודשי הסתיו והחורף ההפגנות לוו בעימותים חריפים עם חבורת הביביסטים שעמדה בפינה אחת של צומת הקניותר, ושלחה שליחים להציק ולנסות להפחיד גם לצמתים אחרים, כמו כיכר שומר הגבעות (ארגמן), צומת גבעתי (ישפרו סנטר). רוב העימותים היו קרבות מגפונים ומערכות הגברה, כאשר יש להודות שה'ביביסטים' היו קולניים מאיתנו. אנחנו איזנו את הדבר במספר האנשים הרב שיצאו לרחובות בתקופה הזו. הגענו כמה פעמים עד ל-1500 ואולי 2000 איש במוצאי שבת.

שבוע אחד (בעצם 10 ימים) נחרט בליבי כשבוע האינטנסיבי ביותר מבחינת הפעילות, ומבחינת העימותים. היה זה שבוע חנוכה, שבוע שהחל בערב נר ראשון של חנוכה בצעדת התקווה ביום חמישי 10/12/20,  והסתיים במוצאי שבת 19/12/20 בהפגנה רבת משתתפים ומזדהים. כפי שנכתב, ההכנות החלו שבועות קודם והשיא היה באותה צעדה שמשתתפיה הגיעו מכל הארץ, ובטקס מרשים בסופה. במהלך הצעדה המשטרה התעמתה רבות עם ביביסטים שניסו להפריע ולפגוע. במוצאי שבת לאחר ההפגנה הושלך רימון לבית בנס ציונה, השב"כ והמשטרה העלו את ההשערה שהסיבה היא השתתפות בני הבית במחאה ובהפגנות. בנס לא היו נפגעים, אך האירוע הטיל פחד על המפגינים.

חנוכיית צוללת שנבנתה בגן ילדים ונתרמה למחאת נס ציונה נר ראשון של חנוכה, רחבת היכל התרבות בסיום צעדת המחאה 10.12.20
חנוכיית צוללת שנבנתה בגן ילדים ונתרמה למחאת נס ציונה נר ראשון של חנוכה, רחבת היכל התרבות בסיום צעדת המחאה 10.12.20

ביום שני שלאחר הפגנת מוצ"ש, והשלכת הרימון, התעוררנו עם ההודעה שברחבי העיר נכתבו כתובות בגנות המפגינים. כאשר השיא היה הכתובת על קיר  ליד ביתו של צבי פלטיאל "כאן גר סמאלן בוגד". על תיבות דואר של פעילים הודבקו הסטיקרים המגונים "שמאלנים בוגדים". עוד לפני שמונה בבוקר, התחלנו לצלם את הכתובות ברחבי העיר, ולהעביר למשטרה, לעיריה, לעיתונאים ולחמ"ל "הדגלים השחורים".  (כאן הסיפור המלא) הרגשנו שהעימותים עלו דרגה, והפכו לאישיים וממוקדים. עוד לפני כן, הביביסים היו מקריאים את שמות הפעילים הבולטים כדי להודיע "אתם מסומנים", ועכשיו התחילו להגיע קרוב קרוב ולסמן דירות ובתים.

סמאלנים בוגדים כתובת על מבנה בשכונת העמק 14.12.20
סמאלנים בוגדים כתובת על מבנה בשכונת העמק 14.12.20

עיריית נס ציונה מיהרה לשלוח צוותים לניקוי הכתובות, אך הצילומים נשארו גם נשארו. החלה "מתקפת" אמצעי תקשורת. צבי פלטיאל הפך למרואיין המבוקש ביותר בעיר. לא היתה מהדורת חדשות או תוכנית אקטואליה בטלוויזיה או ברדיו שלא ביקשו לדעת אם הכתובת על הקיר תגרום לצבי ולכולנו להפסיק את המחאה, לעיתים מפאת עומס הראיונות הסכימו להסתפק בנציגי מחאה אחרים מהעיר…


בניסיון להשיב את השלווה לעיר המנומנמת שלנו, יזמה חברת המועצה פנינה זיו הדלקת נרות לכל התושבים בשכונת העמק. כמובן שמי שהגיעו במטרה לפייס היו אנשי המחאה. לא נרשמה נוכחות ביביסטים. ראש העיר, מר בוקסר, דיבר נגד אלימות אך לא היה נחרץ בשום אופן נגד הצד הפוגע.

שאולי עמיר מדליק נר אחרון של חנוכה בחנוכיית אחותי תקווה 17.12.20 צילום נעם אמיר
שאולי עמיר מדליק נר אחרון של חנוכה בחנוכיית אחותי תקווה 17.12.20 צילום נעם אמיר
השלט של ישי הדס, שנעצר בנסיון לצלמו מרחוק 17.12.20
השלט של ישי הדס, שנעצר בנסיון לצלמו מרחוק 17.12.20

ביום חמישי, נר שמיני של חנוכה, החלטנו לערוך הפגנה מיוחדת. התחילו לפנות אלינו מכל רחבי הארץ לברר אם אפשר להגיע להזדהות. שמחנו לנוכחות המוגברת. החלטנו לערוך טקס הדלקת נר שמיני שבו כל אחד מהנרות יודלק על ידי משתתף או משתתפת אחרים שמסמלים את המחאה ואת העמידה האיתנה מול האיומים. את הטקס הנחתה דליה רזניצקי שגם הזמינה את חברתה איילת אובלס  לשיר שירי חנוכה ומחאה.
מי במדליקים?  גונן בן יצחק, סדי בן שטרית, שאולי עמיר, מעין כהן, מני שני, יהודית כהן, אילנה ברימה, קרן אשכנזי. זה היה אחד הערבים המרגשים ביותר שחווינו. כל מדליק ומדליקה אמרו כמה מילים וריגשו את כל המשתתפים. הדלקת הנרות לוותה בצרחות וקללות בלתי פוסקות,  אך אנחנו לא הפסקנו לגרש את החושך ולהביא אור איתן. להפגנה הצטרף גם ישי הדס מ"קריים מיניסטר". ישי פרש שלט ענק "בחירות עכשיו", ובלכתו לצלם את השלט המרשים נתקל בשוטר לא ידידותי… בסופו של דבר עוכב ישי במשטרת רחובות. הערב הסתיים בנוכחות שלנו ליד המשטרה עם מפגינים רבים. (כאן התמונות)

דריכות לקראת ערב גדוש 19.12.20 צילום יעל שגיא
דריכות לקראת ערב גדוש 19.12.20 צילום יעל שגיא
מפגיני נס ציונה והאורחים מאזינים לאמילי מואטי 19.12.20 צילום: רונן חסון
מפגיני נס ציונה והאורחים מאזינים לאמילי מואטי 19.12.20 צילום: רונן חסון

במוצאי שבת 19/12 הבנו שלנס ציונה, לצומת הקניותר יגיעו משתתפים רבים. הדוברת הראשית היתה אמילי מואטי, אליה הצטרפו דימה שפירא  איש מרצ שהגיע מיוקנעם עם חבורה שלמה, כדי להגיד "אתם לא לבד". נשא דברים גם דני בטיטו, מראשי "שומרי המצודה", שהצהיר שאין קשר בין אנשי הימין לחבורת הפורעים מעבר לכביש. באמת הרגשנו שאנחנו מאוחדים, מוגנים ומחובקים על ידי אנשי המחאה מימין ומשמאל מכל הארץ. החיזוק הזה נתן לנו את הכוח להמשיך ולהמשיך עד ש"עלה בידינו"….

בערב זה חנכנו את פרוייקט  הסווטשירטס הלבנים שהפכו להצלחה אדירה והיו סימן ההיכר של מחאת נס ציונה.

כך הפך השבוע בו תכננתי להינפש מעט ולנוח מפעילות המחאה, לשבוע העמוס והפעיל ביותר שלי…

כאן התמונות

לסיום הערב: חונכים את הסוויטשירטס הלבנים שהפכו לסימן היכר של מחאת נס ציונה
לסיום הערב: חונכים את הסוויטשירטס הלבנים שהפכו לסימן היכר של מחאת נס ציונה
שלחו לי הודעה במייל
הודעה על
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
ראו את כל התגובות