ההפגנות, המוקדים, אנקדוטות מהפגנות

ההפגנות בכיכר שומר הגבעות - סתיו 2020

מירי ופז עינת

מחאת נס ציונה, 2021

קורונה, קורונה, קורונה… זה הגיע בסביבות סוף ספטמבר 2020 לכך שהממשלה החליטה על הגבלות תנועה של קילומטר. הפעם זה כבר כלל, באופן חסר תקדים, גם את ההפגנות. נתניהו חשב שזו דרך מצוינת להגביל ולהחליש את ההפגנות. אז הוא חשב.

קילומטר? קילומטר איט איז!! במקום הפגנות במקומות בודדים בארץ (בלפור, הבימה, כיכר רבין) התקיימו הפגנות במאות נקודות ברחבי הארץ, למעלה מאלף נקודות בשיא, ולמעשה היתה זו נקודת מפנה בהפגנות. אצלנו, פז יצא ערב אחד באופן ספונטני לעמוד עם שלט בכיכר של רחוב יקינתון עם דרך גבעות הכורכר. אחרי כחצי שעה הצטרף אחד השכנים עם בתו, ואחר כך הצטרפה מירי.

 

שומרי הגבעות 3.10.2020 צילום: אבי כהן
שומרי הגבעות 3.10.2020 צילום: אבי כהן

משם זה התפתח כמו שריפה בשדה קוצים. הרמנו קבוצת ווטסאפ שהדס פרסמה ברשתות, והחלטנו שההפגנה תעבור לכיכר שומר הגבעות המרכזית יותר. להפגנה הראשונה שהכרזנו עליה הגיעו 30, להפגנה הבאה 60 וזה הלך והתגבר. בשיא היינו  150 מפגינים – רק השכנים בטווח של קילומטר. נוצרה אווירה נהדרת, השכנה מהפנטהאוז הייתה מביאה כיסא לאילנה, שכנים הגיעו עם ילדים, ונוצרה חברות עמוקה.

בהפגנה הראשונה ירד שכן ביביסט והתחיל לצעוק על מני. מירי התקרבה כדי לצלם את האירוע והאיש קילל, ירק עליה והלך חזרה לביתו. המשטרה הגיעה וזה היה מזל גדול, כי השכן המקלל חזר עם תגבורת של עוד בן משפחה. זה נגמר עם מעצר של המקלל היורק.

באחת ההפגנות הראשונות, לקראת סוף ההפגנה, הגיעה קבוצה של ביביסטים שפתחו בקללות נוראיות, נראו אלימים והשתלטו על הכיכר. עמדנו מולם ושמענו דברים כמו "חבל שהיטלר לא שרף אתכם" ואמירות דומות. קשה היה לדעת לאן הדברים יתפתחו, הייתה אווירה מתוחה וחשש שתפרוץ אלימות. או אז הגיע התהלוכה של המפגינים ובמספרים הרבה יותר גדולים הרגשנו יותר בטוחים. ינון, שהגיע עם הצועדים והיה עם מיקרופון, עמד מול הביביסטים ודיבר אליהם ממש יפה, במקום לענות בקללות. ינון אמר שאנחנו עם אחד ושאנחנו פה דואגים גם לעתיד שלהם. הם היו מאוד נבוכים, לזה הם לא ציפו, וההפגנה הסתיימה ללא אלימות. 

בהפגנות הבאות כבר היו סיורים של השיטור העירוני שעברו בין כל מוקדי ההפגנות. 

בעקבות העימותים הלא נעימים האלה מול הביביסטים, שעוררו חשש גדול שלנו, המפגינים, מפני אלימות, ינון כתב בקבוצת הווטסאפ שלנו שהוא יארגן כמה צעירים יוצאי יחידות קרביות שיהיה נוכחים אתנו בהפגנות.

ניצן זינגר בכיכר שומר הגבעות. 3.10.20 צילום: רונן חסון
ניצן זינגר בכיכר שומר הגבעות. 3.10.20 צילום: רונן חסון
כיכר שומר הגבעות בסימן הפגנות בימי קורונה 202O
כיכר שומר הגבעות בסימן הפגנות בימי קורונה 202O

40 דקות אחרי שינון כתב את הווטסאפ הזה, הופיעה בפייסבוק או ברשת אחרת, הודעה של יאיר נתניהו בזו הלשון: "השמאלנים מקימים מיליציות" עם תמונת מסך מקבוצת הווטסאפ השכונתית שלנו וההודעה של ינון מודגשת. אז הבנו שמי שמקים מליציות וגם מערכת ריגול זה יאיר נתניהו. באותה הזדמנות קיבלנו אישור שאנחנו בדרך הנכונה ועושים את מה שצריך לעשות.

הקמנו קבוצת ווטסאפ חדשה שאליה צורפו רק מפגינים שהכרנו אישית מהכיכר. את הקבוצה הפרוצה השארנו כדי להעביר מסרים ליאיר נתניהו. הרגשנו בני מזל שיש לנו קו ישיר כזה לבית ראש הממשלה. אחרי שהוסרו המגבלות על התנועה, הבנו שעדיף להפגין בצומת המרכזית של נס ציונה ולא בכיכר שכונתית קטנה על יד הגבעות, כיכר שתנועת המכוניות בה דלילה.

מהביביסטים סבלנו תקופה ארוכה מאוד גם בהפגנות בישפרו סנטר וגם בצומת המרכזית. בחודשים רבים של הפגנות, שבהם התמודדנו עם הפרעות קשות של הביביסטים, הרגשנו שרק בזכות המשטרה שהייתה נוכחת באופן קבוע לא היו פגיעות פיזיות. הרגשנו שאנחנו בשדה קרב. כשנס ציונה הוכרה כאחד ממוקדי ההפגנות המשמעותיים בארץ, הוזכרה בנאומי המפגינים בבלפור וזכתה לביקורים של כל מובילי המחאה, כתבנו בעיתון של נס ציונה, בקבוצת הווטסאפ "הפרוצה" וגם בפייסבוק, שהסיבות שנס ציונה הפכה למעצמת הפגנות הן שתיים: אחת, שיש כאן קבוצה גדולה של מפגינים נחושים, רציניים ובעלי השפעה, ושתיים, שהביביסטים שמגיעים, מפריעים ויוצרים פרובוקציות, מגבירים מאוד את המוטיבציה של המפגינים, וגורמים להפניית הזרקורים להפגנות בנס ציונה. עד היום אנו שואלים את עצמנו האם למה שכתבנו הייתה השפעה על "מפעילי הביביסטים" או שזה רק מקרה שהם הפסיקו להגיע בדיוק באותה תקופה.

מירי עינת ונועה עצמון בכיכר שומר הגבעות26.10.2020
מירי עינת ונועה עצמון בכיכר שומר הגבעות26.10.2020
כיכר שומר הגבעות בסימן הפגנות בימי קורונה 202O
כיכר שומר הגבעות בסימן הפגנות בימי קורונה 202O
כיכר שומר הגבעות 6.10.2020
כיכר שומר הגבעות 6.10.2020
מירי עינת מובילת הפגנות ככר שומר הגבעות 28.11.2020
מירי עינת מובילת הפגנות ככר שומר הגבעות 28.11.2020
שלחו לי הודעה במייל
הודעה על
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
ראו את כל התגובות