ההפגנות - צעדים ראשונים

על חשיפה, נראות וכרזה מסתובבת

צבי פלטיאל

מחאת נס ציונה, 2021

הצטרפתי לקבוצת המפגינים שהקים לרי אקר ביולי 2017, עם תחילת ההפגנות בצומת ויצמן – בן גוריון, ביולי 2017. בקטע שכתב לרי הוא מתאר בצורה חיה וברורה את ההפגנות, לכן לא ארחיב בתיאור. אציין רק שאחת הבעיות שלנו הייתה הנראות בצומת, והעדרה של חשיפה תקשורתית. חשיפה תקשורתית הייתה בעייתה של כל תנועת המחאה משום שהתקשורת הכתובה, המשודרת והדיגיטלית הייתה בשליטת נתניהו וכנופייתו. רק הופעתן של אורלי בר-לב ותחנת דמוקרטTV הקלה מעט בהמשך הדרך. מאוחר יותר לקח שאולי על עצמו את דברור מחאת נס ציונה ואת הקשר לעיתונות ולכלי התקשורת. עבודתו המסורה תרמה רבות לפרסום ההפגנות שלנו.

הנראות בצומת הייתה בעיה שהלכה והחמירה ככל שהימים התקצרו, וההפגנה הפכה מהפגנת יום להפגנה בחשיכה. (בחשיבה לאחור אני תוהה מדוע החליט לרי להתחיל את ההפגנות דווקא מיד אחרי היום הארוך – הלילה הקצר בשנה, הרי ברור שממנו ואילך המצב יורע…). התאורה בצומת הייתה חלשה, והמדרכה עליה עמדנו, לצד הצומת, הייתה חשוכה עוד יותר. ניסינו, גיא מילמן (שותף נאמן מראשל"צ) ואני לרכוש פנסים שיאירו את המפגינים, אך אלו איכזבו – נדרשה תאורה חזקה הרבה יותר. לכן השתמשנו במספר שיטות לשיפור הנראות.

צבי עם עמוד 8 הנאמן בצומת הקניותר. הוא משמש ציר לכרזה, המופנית אל עבר המכוניות הנכנסות לצומת בכל מופע של הרמזור 15.12.2020
צבי עם עמוד 8 הנאמן בצומת הקניותר. הוא משמש ציר לכרזה, המופנית אל עבר המכוניות הנכנסות לצומת בכל מופע של הרמזור 15.12.2020
צבי על אי התנועה בצומת ויצמן - בן גוריון, מתחת לפנס תאורה ונוכח פנסי המכוניות 22.7.2017
צבי על אי התנועה בצומת ויצמן - בן גוריון, מתחת לפנס תאורה ונוכח פנסי המכוניות 22.7.2017

במקום להאיר את המפגינים, ואותי בתוכם, הצמדתי פנס למצחי. כך נאלצו הנהגים לשים לב לכך שיש מפגינים לצד הכביש, ואולי גם לשים לב לכרזות. ל"הגברת החוויה" השתמשנו בפנס מהבהב, ובהמשך גם בתאורת הטלפונים הניידים. מאמץ אחר לשיפור הנראות היה "כיבוש" אי התנועה שבמרכז הצומת. לא זו בלבד שאזור זה היה מואר יותר, אלא הוא גם הואר בנוסף ע"י פנסי המכוניות שהתקרבו לצומת. החיסרון: עמידה מרוחקת משאר המפגינים, כך שאי אפשר לשוחח עמם במהלך ההפגנה. למזלי הצטרפו אלי מדי מוצ"ש שולה דניאל (מראשל"צ) וטובה ארביב (נ"צ) להפגנה עם שיחה ערה ותוססת.

ניסינו גם עטיית אפודים צהובים זוהרים, כמו אלה שמחזיק כל נהג במכוניתו. למעשה אני ממשיך בכך גם בהפגנות הנוכחיות (בדרישה לחקירת פרשת הצוללות). לא הצלחנו לגרוף רבים אחרים לכך, ולכן לא מותגו ההפגנות באמצעות האפודים. ההצלחה היחידה היתה תגובתו של אחי שלעג בטענה שאנחנו מחקים את "מחאת האפודים הצהובים" בצרפת. לא עזר שהוכחתי לו שאנחנו הקדמנו אותם, וגם לא שהמחאה שלהם גוועה ללא הצלחה כלשהי….

דרך נוספת היתה הפניית הכרזות בהן אחזנו כלפי הבאים לצומת בהתאם למחזוריות הרמזור. קל לעשות זאת בכרזות הנישאות בידי מפגין יחיד, אך כרזה גדולה הנישאת בשניים מחייבת תיאום ביניהם. תיאום כזה נוצר עם שרה תושיה באותן הפגנות בהן החזקנו את הכרזה הגדולה שהייתה אז: "אוהבים את ישראל נפרדים מנתניהו". עם כרזה זו המשכנו עד הקמתה של ממשלת השינוי.

בהפגנות היחידים בצומת בית עובד ובהפגנות בצומת הקניותר שיכללנו את השיטה עוד יותר כשקשרנו את צדה האחד של הכרזה לעמוד רמזור ואחזנו בצדה האחר. כך יכולנו לכוון אותה כלפי הנהגים הנכנסים לצומת מכל כיוון. מה פלא שאני מסוגל לשחזר את מחזורי הרמזורים בצומת הקניותר ובצומת בית עובד, גם כשמעירים אותי באמצע הלילה משינה עמוקה..

מפגינים בצומת ויצמן - בן גוריון מנסים לשפר את נראות השלטים באמצעות פנסים 16.2.2019
מפגינים בצומת ויצמן - בן גוריון מנסים לשפר את נראות השלטים באמצעות פנסים 16.2.2019
שלחו לי הודעה במייל
הודעה על
guest
1 תגובה
החדש ביותר
הישן ביותר Most Voted
Inline Feedbacks
ראו את כל התגובות
ניצה
ניצה
אוגוסט 26, 2023 5:29 pm

כל הכבוד, צבי פלטיאל!